Share

Frankfurt Dizel Yasağı Uygulayan Beşinci Almanya Şehri Oldu

Client Earth, 05.09.2018 (Türkçesi: Ezgi Su Talu)

Wiesbaden İdari Mahkemesi, hava kirliliğini mümkün olan en kısa sürede yasal seviyelere getirmenin tek yolu olduğu için, Frankfurt kentinin, Şubat 2019’a kadar dizel araçlara sınırlama getirmesi gerektiğine karar verdi. Karar, Almanya halkının sağlığını korumak adına yasal eylemde bulunmak üzere birlikte çalışan, toplamda 28 kasaba ve şehirde dava açan ClientEarth ve Deutsche Umwelthilfe (DUH) için de bir zafer niteliği taşıyor.

Şubat ayında Almanya’nın üst düzey mahkemesi, dizel yasaklarının yasal olarak mümkün olduğunu ve kentsel alanlarda zararlı hava kirliliğini azaltmanın en hızlı ve etkili yolu olduğu için gerekli olduğunu açıkladı. Karar, Almanya’da sürmekte olan tüm temiz hava davalarını çözümledi ve dizel yasaklarının domino etkisini tetikledi.

29 Ağustos 2018’de, Frankfurt, dizel yasaklarını ve hatta Şubat kararlarını dikkate almayan,  dikkat çekici kısa bir hava kalitesi planı yayınladı. Wiesbaden mahkemesi ise sadece şehir içi değil tüm Frankfurt bölgesinde, dizel yasaklarının, kirlilik seviyesini yasal sınırın altına çekmek için tek etkili yol olarak kullanılmasını emretti.

Kirliliğin Üstesinden Gelmek İçin Geniş Çaplı Önlemler

Karar gereği, yetkililer, Şubat 2019’a kadar Euro 4 , Eylül 2019’a kadar Euro 5 dizel araçlara kısıtlama getirmekle yükümlü. Üstelik, yasaktan muaf tutulmalar kolay olmayacak ve eski özel araçların iyileştirilmesi ya da değiştirilmesi teşvik edilmeyecek.  Ancak mahkeme, yasakların, şehir içinde az sayıda ve daha pahalı park alanları yapılması ve halk otobüslerinin iyileştirilmesi veya değiştirilmesi mecburiyetini de içeren diğer tedbirlerle birlikte yürütülmesini şart koştu.

ClientEarth avukatı Ugo Taddei ise şunları söyledi:  “Almanya’nın üst mahkemesi Şubat ayında yönünü belirledi ve artık domino etkisinin sonuç vermeye başladığını görüyoruz. Frankfurt, Düsseldorf, Münih, Stuttgart ve Aachen’de mahkemeler dizel yasaklarını yürürlüğe koydu.”

“Eğilim belirsiz, ancak Federal hükümet hala yönetimi ele almayı başaramıyor. Bölgeden bölgeye dizel kısıtlamalarının işe yaramasını ve araba üreticilerinin kötü durumdaki dizel araçlarını tamir etmelerini sağlamak için ulusal bir sistem uygulamak gerekiyor.”

“Bakanlıklar, dizel yasakları konusunda inat ederken ve tehlikeli hava kirliliği ile mücadele etmek için kısmi ve etkisiz çözümler sunarken, insanlar hayatlarının geri kalanında kendilerini etkileyecek kirli havayı solumaya zorlanıyorlar. Almanya zaman kazanmaya çalışmayı bırakmalı ve kirlilik sorununu çözmelidir. Her gecikme, insanların sağlığının zararınadır.”

DUH CEO’su Jürgen Resch ise, “Son derece önemli bir davada, bu yüzde yüz bir zafer. Mahkeme bizimle tamamen aynı fikirde ve hava kirliliğini azaltmak amacıyla çok akıllı ve geniş çaplı önlemler karışımını Hessen’in yetkililerine sunmuş durumda.” dedi ve ekledi: “Bu, ülkenin geri kalanı için örnek teşkil ediyor. Daha az sayıda özel araç, daha fazla ve temiz toplu taşıma ve en önemlisi Almanya halkı için temiz havaya ihtiyacımız var. Politikacıların önceliklerine karar vermeleri gerekiyor: Otomobil endüstrisiyle ilgilenmek ya da insanların sağlığını korumak.”

Önümüzdeki haftalarda, Berlin, Bonn, Köln ve Mainz da dahil olmak üzere, ileri zamanlı temiz hava görüşmeleri yapılması bekleniyor. Öte yandan, dizel yasaklarını da içeren güncellenmiş hava kalitesi planları, Stuttgart ve Düsseldorf’taki yetkililer tarafından yakın zamanda yayınlanacak.

Kaynak: Client Earth