You are here

Eski Depodan “Dikey Köy”e

Crosstown Concourse / Memphis, Tennessee, Türkçesi: Özge Güneş Gürsel

1.3 milyon metrekarelik eski Sears dağıtım merkezi olan bina yirmi yıl boyunca, kentsel bir çöküntünün sembolü olarak Memphis’in yatırım yapılmamış mahallelerinin ortasında metruk kaldı. Bina, yeniden inşa etmek için çok büyüktü ve yıkılması çok pahalıydı.

Şimdi ise Crosstown Concourse, yüzde yirmisi uygun fiyatlı 265 konut birimi ile tam olarak meskun olan bir “dikey köy” olarak en iyi toplululuk odaklı canlandırmayı temsil ediyor. İçerisinde kamuya ait bir okul, bir YMCA (Young Men’s Christian Association / Genç Hristiyan Erkekler Birliği), sağlık tesisleri, restoranlar, mağazalar ve 425 kişilik bir tiyatro ile yerel ve gezici müzik etkinlikleri, sanat filmleri, topluluk tiyatrosu ve kiracılar için toplantı alanı da olan bir mekan bulunuyor.

Proje ekibi “Proje, yerel yeniden-yatırım ve doğrudan topluluk işbirliği lehine tipik kalkınma modelleri bir kenara bırakıldığında neler olabileceğini öğretiyor” diyor. Belediye Başkanı Jim Strickland’a göre Crosstown Concourse 700 yeni iş yarattı: “Olağanüstü derecede heyecan verici. Her gün üç bin kişi bu binaya girip çıkıyor. Tüm Cleveland (Sokak)’ın patlamaya başlayacağından umutluyum. Neredeyse mucizevi.”

Çalışanlar, sakinler ve ziyaretçiler arasında doktorlar, hastalar, öğrenciler, alışveriş yapanlar, sanatçılar, yaratıcı profesyoneller ve girişimciler bulunuyor. Bina, 2015 yılında başlayan yenilenme süreci ardından iki yıl içinde şaşırtıcı bir şekilde yeniden geliştirildi ve açıldı.

2010 yılında, yeniden yapılanma çalışmaları için Crosstown Arts adlı kâr amacı gütmeyen bir organizasyon kuruldu. İlk olarak bir fizibilite çalışması ve bina potansiyelini vurgulayan topluluk etkinlikleri yapıldı. Proje ekibi, “Onlarca yıl boyunca terk edilen binaya vatandaşları tekrar getirme hayal gücünü uyandırdı; bir topluluğun, göze hoş gelmeyen bir binanın da değerli olabileceğini yavaşça fark etmesini sağladı” diyor.

Crosstown Arts da dahil olmak üzere geliştiriciler, projenin finansman engellerini aşmasına yetecek kadar 600.000 metrekarelik alan kiralayan “kurucu ortaklar” olarak adlandırılan dokuz olası kiracıdan taahhüt aldı. Çoklu fon kaynakları arasında şehir, ilçe, eyalet, federal, hayırsever ve özel finansmanı içermektedir.

Crosstown Concourse, terk edilmiş bir binayı 18 saatlik bir etkinlik kovanına dönüştürmenin yanı sıra, bitişik şehir mahallelerini yeniden etkinleştirmek için de tasarlanmıştır. 1965’te yapılan bina genişlemesi ile ayrılmış halka açık cadde, bölgenin batı ucuna doğru genişletildi. Yaya seyahatine odaklanmış ancak araç erişimine de izin veren yeni caddeler ağı, kamusal alan olarak hizmet veren iç avlularla doğrudan bağlandı. Binanın dış kısmı, çevredeki mahallelere bağlanmak ve kentsel yaşamı harekete geçirmek için geçirgen cepheler, halka açık alanlar, sanat enstalasyonları ve performans alanları içermektedir.

Kaynak: cnu.org

Top