You are here

Çin’in Shenzhen Kenti Kamuya Ait 16.359 Aracı Elektrikli Hale Getirdi

Eğer sürdürülebilir ulaşım konusunda kimsenin önayak olmadığı konusunda konuşan birilerini görürseniz, onları Shenzhen’e doğru yönlendirin. Bu Çin kenti, 16.359 araçlık kamu otobüs filosununun tamamını, başarılı bir şekilde elektrikli hale getirdiğini duyurdu.

Elbette, 16 binden fazla dizel motorlu aracın bu dönüşümü basit olmamış. Üstelik iş bununla sınırlı değil; ayrıca şehir genelinde 510 şarj istasyonu ve 8000 şarj direği inşa etme konusu da var. EyeShenzhen’e göre bu şarj üniteleri her gün 300 aracı iki saatte şarj edebiliyor.

Bu projenin çevreye olduğu kadar, yerel yönetimlere de gözle görülür faydaları var. Çin’in, kötü hava ve sis problemi nedeniyle adı çıkmış olsa da bu elektrikli otobüs filosu, her yıl yerelde 1.35 milyon ton civarında salınan CO2 gazının önlenmesine sebep olacak. Ayrıca, kent şu an eskisine göre daha sessiz, çünkü elektrikli otobüsler eskisi gibi gürültülü değiller.

Son olarak; araçların, fosil yakıt kullananlardan yüzde 75 daha az enerji kullanması nedeniyle maliyet tasarrufları da bulunuyor. Evet, bu programı başlatmak için 490 milyon $ civarında sübvansiyon alınmıştı, ama bu, daha temiz bir hava ve daha sessiz şehirler elde etmek için küçük bir fiyat ve yenilenebilir dünya için büyük bir katkı anlamına geliyor.

Kaynak: engadget.com / Daniel Cooper

Top