Share

Belediye Başkanları Küresel Parlamentosu, Lahey’de Toplanıyor

Küresel sorunlara uygulanabilir sınır ötesi çözümler sunmak için belediye başkanlarını güçlendiren yeni bir küresel yönetim platformu kurma hedefini taşıyan Belediye Başkanları Küresel Parlamentosu (Global Parliament of Mayors) Eylül ayında toplanacak. Belediye Başkanları Küresel Parlamentosu açılış toplantısını 10-12 Eylül tarihlerinde Hollanda’nın Lahey kentinde yapacak.

Sınırlar arasında fikir paylaşımını teşvik etmeyi amaçlayan Parlamento, belediye başkanları ve kentlerin, ulusal hükümetlerin büyük ölçüde başarısız olduğu problemlerin çözümünde öncü olarak rol aldığı en son örnek olarak karşımıza çıkıyor. İklim değişikliği, hastalık, mülteciler eşitsizlik ve güvenlik gibi sorunlar toplantıda ele alınacak konular arasında yer alıyor. Siyaset kuramcısı Benjamin Barber’ın ilk kez 2013’te yayınlanan “Eğer Belediye Başkanları Dünyayı Yönetseydi?”  adlı kitabında ortaya koyduğu yeni bir küresel yönetim platformu fikrinden yola çıkan Parlamento, UCLG, ICLEI ve C40 Cities gibi diğer küresel kentler ağlarının çalışmalarını da destekleyeceklerini taahhüt ediyor.

Benjamin Barber’ın kurucusu olduğu Belediye Başkanları Küresel Parlamentosu’nda Amman, Cape Town, Dakar, Mannheim, Palermo, Rio de Janeiro, Varşova, Wroclaw Belediye Başkanları’nın yanı sıra Londra ve Toronto Eski Belediye Başkanları da yer alıyor.

Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

 

Kaynak: Citiscope