Share

Avustralya’nın Clarence Kenti Yaşlıları Sağlıklı Yemekle Bir Araya Getiriyor

Yemek insanları birbirine bağlayan en önemli etkinliklerden biridir. Bu kapsamda, yaşlı insanların toplumdan izole olmasını engellemek üzere Avustralya’nın Clarence kentinde, yaşlı insanların sağlıklı yemeklere erişimi ile birlikte aynı zamanda hoş vakit geçirmelerini ve yeni arkadaşlıklar kurmalarını sağlamaya yönelik projeler yürütülmektedir.

Programın amacı, toplumdan izole olmuş yaşlılara sağlıklı besinler sunmak ve yaşlıların sağlıklı besinlere erişimini arttırmaktır. Program; itina, özen ve bağlılıkla çalışan ve yemek hazırlayan yerel topluluklar, okullar, çeşitli organizasyonlar ve şirketler gibi birçok gönüllüyü kapsayan geniş bir paydaş kitlesi tarafından desteklenmektedir.

Yaşlı bölge sakinleri, organizasyonlar, okullar ve şirketler bu ortaklık dahilinde şehirde sosyal yemek programlarını desteklemekte, sağlıklı ve paketlenmiş yemekler hazırlayarak bunları izole yaşlılara düşük ücretle veya bedelsiz olarak sunmaktadır.

Program, Pozitif Yaşlanma Danışma Komitesi (CPAAC) vasıtasıyla, Clarence Gönüllü Hizmeti, Clarence Mahalle Merkezleri, Clarence Yaşlı ve Vatandaş Merkezi, Tazmanya Yemek Bankası, Sağlık Desteği– Sağlık ve İnsan Hizmetleri Birimi, Clarence Lisesi, Kafe Moto Vecchia, Second Bite Tazmanya ve Yarımada Güney Kolu Sakinleri Derneği ortaklığı ile başarıya ulaşmıştır.

Second Bite Tazmanya ve lise öğrencilerinin işbirliği ile aylık 140’tan fazla bağış yemek paketinin hazırlanması ve şehirde dağıtılmasına istinaden, topluluk içindeki etkinin oldukça büyük olduğunu söylemek mümkün. Bugünlerde faaliyetini sürdüren 7 adet sosyal yemek programı mevcuttur.

Kadıköy Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü / Dış İlişkiler ve Kaynak Geliştirme Birimi