You are here

Açık Akademi Kapanış Etkinliği Yapıldı

Kadıköy Belediyesi Akademi’de düzenlenen Açık Akademi Kent Seminerlerine katılanlara 12 Aralık Salı günü katılım belgeleri verildi.

Geçtiğimiz dönem ilki gerçekleştiren Açık Akademi Kent Seminerlerinin ikincisi, “İstanbul Yeniden” başlığıyla 17 Ekim – 23 Kasım tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Akademi’de gerçekleştirilmişti. 6 haftalık bir program şeklinde yapılan Açık Akademi Kent Seminerleri’nin dönem programına yeterli katılım gösterenlere ise 12 Aralık günü katılım belgeleri dağıtıldı. Kadıköy Belediyesi Akademi ve Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı tarafından gerçekleştirilen “Açık Akademi Kent Seminerleri: İstanbul Yeniden” programına katılan 176 kişiden, 6 haftalık programı tamamlayan 76 kişi katılım belgesi almaya hak kazandı.

4-akademY_sertYfYka_4

Sertifika töreninde kısa bir konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Türkiye’nin her yerinde insanların temiz hava, temiz su, temiz çevre, iyi eğitim istediğini belirterek tüm bunların çözümlerinin kendi sorunlarımızı tartışmak olduğunu söyledi. Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın ise akademik bilgiyle pratikteki bilgiyi buluşturabilmek gerektiğini belirterek bu birleşmenin adımını Açık Akademi Kent Seminerlerinde attıklarını söyledi.

Kadıköy Belediyesi Akademi’den Aras Aladağ ise Açık Akademi seminer programında geçtiğimiz dönem başlayan emekleme sürecinin bir ileri aşamaya vardığını ve bu süreçte kendi eksiklerini tamamlayarak, akademik alandaki kente dair kuramsal tartışmaları belediyenin bazı pratikleriyle buluşturma noktasında mesafe kat ettiklerini vurguladı. Bu dönemin seminer programında İstanbul’a ait sorunları ortaya koymanın ötesinde bunlara dair nasıl çözümler üretilebileceği konusunda da eğildiklerini belirten Aladağ, “İstanbul günümüzde çeşitli sorunlarla boğuşan kötü bir tabloya sahip olsa da bu süreci tersine çevirebilecek potansiyellerin olduğunu ve bu konuda çaresiz olmadığımızı seminerler aracılığıyla bir kez daha gördük ” dedi.

‘İstanbul Yeniden’ seminer programında; Aşırı İklim Olayları ve Kentlerin Uyumu, Sinemanın İstanbul’u, Yurttaş Temelli Siyaset, Çeşitlenen Kentlerde Eşit Yurttaşlık ve Birlikte Yaşam, Demokratik Kent İçin Kamusal Tartışmalar gibi farklı konu başlıkları, alanında yetkin isimlerin yönlendirmesiyle tartışılmıştı. Katılım belgesi töreninde Kadıköy Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Can Akbal’ın yanı sıra, seminer yürütücüsü akademisyenlerden İdil Akyol Koçhan, Gül Köksal, Yüksel Taşkın, Erhan Kurtarır ve Efe Baysal da hazır bulundu.

kapanış

Kadıköy Belediyesi Akademi biten seminer programının ardından bazı başlıklarda çalışma grupları oluşturup seminerler boyunca tartıştıkları konuları somut iş üzerinden pratik bir hale getirecek. Bahar döneminin seminer programı için çalışmalara başlayan Akademi, 2018’de yeni seminer programlarını ilan edecek. Ayrıca, Akademi bünyesinde oluşturulmak istenen kent araştırmaları kütüphanesi de önümüzdeki günlerde kullanıma açılacak. Akademi’nin çalışma salonu ise hali hazırda kullanıma açık ve dileyenler hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında salondan ve mevcut kitaplardan faydalanabiliyor.

Top