You are here

ABD’li Yüzlerce Belediye Başkanı, 2035’e Kadar %100 Yenilenebilir Enerjiye Geçişi Destekliyor

250’den fazla kentten gelen lider, Miami’deki ABD Belediye Başkanları Konferansı’nda (US Conference of Mayors), ABD kentleri için 2035’e kadar tamamen rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklara yönelme yönündeki iddialı bir girişime oybirliğiyle destek verdi.

ABD Belediye Başkanları Konferansı geçtiğimiz Pazartesi günü (26 Haziran) Miami’de tamamlandı ve 250’den fazla kentten gelen lider, iklim değişikliği ve göç konusunda Donald Trump’a karşı sembolik yasa tasarısı için oy kullandı.

Güney Carolina’nın demokrat belediye başkanı, Steve Benjamin, kararı diğer üç belediye başkanıyla birlikte önerdi. Belediye başkanlarının, uzun bir süredir iklim ve enerji konularının ön saflarında yer aldığını söyleyen Benjamin, Başkan’ın eylemlerinin daha fazlasını yapmak isteyen belediye başkanlarının ve yurttaşların heyecanını tetiklediğini belirtti.

ABD’yi Paris İklim anlaşması dışına çıkaran bir yönetimin altındaki yasamayı etkileyebilmek umuduyla, Kongre’ye ve Beyaz Saray’a gönderilecek pek çok önlem girişiminden biri olan temiz enerji yasa tasarısı, Cumhuriyetçilerin egemen olduğu Güney Karolina, Teksas, Utah ve Iowa eyaletlerinin demokrat belediye başkanları tarafından önerildi. Deniz seviyesindeki yükselişle mücadele etmek için harekete geçmesiyle dikkat çekmiş olan Miami Belediye Başkanı Philip Levine, bu girişimin diğer liderlerinden biriydi.

İklim ve Enerji Çözümleri Merkezi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, 47 kentin faaliyetleri için yılda yaklaşık 1,2 milyar dolarlık elektrik harcadığı ortaya çıktı. Konferanstaki belediye başkanları, özellikle de Trump yönetiminin geçtiğimiz ay Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesinden sonra, iklim değişikliğiyle mücadeleye önemli bir biçimde destek verdiler.

New Orleans belediye başkanı ve konferansın yeni başkanı olan Mitch Landrie, konferansın başında “Bana kalırsa Amerika’daki birçok belediye başkanı, iklim değişikliği konusundaki inancı bilimden kopuk olan bir başkanı beklemek zorunda olduğumuzu düşünmüyor.İklim değişikliği bir gerçek ve onunla nasıl başa çıkılacağıyla ilgili anlaşmazlıklar olabilir. Federal hükümet harekete geçmeyi reddederse, kentler belediye başkanları vasıtasıyla ve bireysel çabalarımızın birimiyle yeni bir ulusal politika oluşturulacaktır” dedi.

Kaynak: The Guardian

Top