You are here

Viyana Belediyesi Mültecilere “Hoşgeldiniz” Diyor

Viyana Belediye Başkanı Michael Häupl Avrupa’da yaşanan mülteci sorununa ilişkin olarak “Hayatlarından endişe eden ve savaştan kaçan insanlara yardım etmenin bizim için bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

viyana-belediye-baskani

Viyana yerel yönetimi daha önce de meseleyle ilgili harekete geçmiş ve 2015 yılının Temmuz ayında Viyana Mülteci Koordinasyon Merkezi’ni kurmuştu. Bu merkez şu anda belediye tarafından idare ediliyor ve merkezi bir bilgi edinme noktası işlevi görüyor. Merkez aynı zamanda Avusturya demiryolu işletmesi, polis teşkilatı, Caritas ve Kızıl Haç gibi bazı STK’lar ve gönüllü gruplarıyla yakın temas halinde çalışıyor.

Viyana Sosyal Fonu’yla işbirliği yapan Viyana Belediyesi, tüm platformlarda bulunabilen bir mobil uygulama, bir web sitesi ve telefon hattı da oluşturarak kamuoyuna konuyla ilgili sürekli olarak bilgi iletimini de sağlıyor. Web sitesinde mevcut hizmetler, partner STK’lar ve ajansların mevcut faaliyetleri ve ihtiyaç listeleri hakkında bilgiler yer alıyor. Aynı zamanda gönüllü çalışma yapmak ve diğer türden dayanışma sağlamak isteyenler için de rehberlik sunuluyor.

İlk yayın tarihi olan 5 Eylül’den itibaren konuyla ilgili yayın akışı günde birkaç kez güncelleniyor. Örneğin Macaristan’dan yürüyerek gelen ve Viyana’ya ulaşan mülteciler söz konusu olduğunda, ilgili bilgiler anlık olarak rapor ediliyor.

Kaynak: Eurocities

Top