Share

Sadıq Khan Planlama Yasalarını Gevşetmeyi Öneriyor

Londra Belediye Başkanı Sadıq Khan, planlama yasalarının küçük alanlarda daha fazla ev inşa edebilmesine izin  vereceği bir teklifte bulundu.

Londra ile ilgili ilk planını açıklayan belediye başkanı, kule bloklarının ve ekonomik olarak uygun konutların olduğu daha yüksek yoğunluklu konutlar görmek istediğini söyledi.

Başkan Khan, bu planın “başkent Londra’daki değerli topraklardan en iyi şekilde yararlanacağını” ve “konut kriziyle ilgili mücadeleye” yardımcı olacağını söyledi.

Öte yandan, muhafazakârlar, Başkan Khan’ın bu planı için “Başkan Khan banliyölerde savaş ilan etti” şeklinde açıklamada bulundular.

Başkan Khan’ın bu taslak planı, gelecek 25 yıl içinde nüfusu 8,7 milyondan yaklaşık 10,5 milyona yükselecek olan Londra hakkındaki görüşlerini sergiliyor.

500 sayfalık plan, şehir yaşamına dair çeşitli başlıklar ve görüşleri kapsıyor. Bunların bazıları şöyle:

Konut

  • Hedeflere göre, her yıl yarısı alıma uygun ekonomik koşullarda olan 65.000 konut inşa edilmesi,
  • Belirli koşullar sağlanmadıkça “yeşil kuşak” arazilerinde bina uygulamalarının reddedilmesi,
  • Sitelere, yangın güvenliği konusunda en yüksek standartlara uyma zorunluluğu getirilmesi.

 

 

 

 

 

 

Ulaşım

  • Başkentte otomobil kullanımını azaltmak veya kesmek amacıyla, özellikle bir ulaşım merkezinin yakınlarına inşa edilen yeni evlerin ve ofis bloklarının park alanlarını yasaklama planı,
  • Bazı yeni ulaşım yolları boyunca konut yoğunluğunun artması,
  • Yeni ofis binalarında ziyaretçi park yerine izin verilmemesi.

 

 

 

 

 

 

Barlar, tuvaletler ve paket servis satış yapanlar (takeaway/al-götür)

  • Barlar için güvenliğin artırılması,
  • Engelli insanlar için koşulları iyileştirilmiş ve toplumsal cinsiyet ayrımı gözetmeyen kamu tuvaletlerinin arttırılması,
  • “Takeaway” satış yapanların okulların yakınında inşa edilmesine izin vermemek için belediyeleri teşvik etmek.

 

 

 

 

 

 

Taslak Londra Planına tepki:

Muhafazakarlar’ın Londra Meclis üyesi Andrew Boff, “Belediye başkanının tüm yaklaşımı, başkentin konut kalitesinde bir düşüş ve kalabalıklaşma sinyalleri veriyor… Bir tren istasyonuna yakın oturuyor diye park yeri imkanını kısıtlamak gibi mantık dışı birim kısıtlamalarının, aileleri bir tavşan kafesine sıkıştırmak olduğunu göreceksiniz.” dedi.

BBC Londra siyasi editörü Tim Donovan, 500 sayfalık taslak Londra Plan’nı okuyacak ve gözleyecek çok az kişi olduğunun farkında ve bu konuda en önemli stratejik sorumluluğa sahip kişi olarak Başkan Khan’ı görüyor. Bunun nedeni, yasaların ve planlama yetkilerinin desteğiyle sermayenin, çok uzun süre önce 10 milyonun üstünde olması beklenen Londra nüfusunun taleplerini nasıl karşılayabileceği konusunda açık beklentiler sunması.

Yeşil kuşak arazilerden park ve bahçelere, kamu tuvaletlerinden “takeaway” satış yapan mekanlara, barlardan park alanlarına kadar bir çok alanda belediye; ilçe meclislerine, yerel topluluklara, yatırımcılara kabul edilebilir ve edilemeyecek konular hakkında güçlü işaretler sunuyor. Tim Donovan, proje kapsamı çok büyük olduğu için, belediye başkanının ve ekibinin yalnızca en büyük ve en tartışmalı tekliflere müdahil olabileceği görüşünde. Ve ekliyor, “İşlerin nasıl geliştiğine dikkatle bakın,  özellikle ekonomik konutlar için.”

Sadıq Khan, özellikle Londra’nın dışındaki ve ulaşım merkezlerinin üstündeki hatlarda daha fazla yoğunluk istiyor. Her sene 66.000 eve ihtiyaç duyulduğunu söyleyen uzmanlar, yerel yetkililerle ve topluluklarla, arzulanan ölçekte değişim konusunda anlaşma sağlayamayabilir ve bu çatışmalara neden olabilir.

Son olarak, bu planla ilgili üç aylık bir halk müzakeresi de 1 Aralık Cuma günü başladı.

Plan taslağının tamamını görmek için burayı, özet sunumu görmek içinse burayı tıklayınız.

Kaynak: BBC News