Share

Kadıköy Belediyesi Akademi Bristol Kent Profili

Kadıköy Belediyesi Akademi, aylık olarak hazırladığı Kent Profili inceleme dosyalarıyla yurt içinden ve yurt dışından olmak üzere, farklı kentlerin yerel yönetim yapısını, hizmet ve uygulamalarını mercek altına alıyor.

Büyük Britanya adasının güneybatısında yer alan Bristol kenti, 2015 yılında Avrupa Yeşil Başkent ödülünü alıyor. Kentin ulaşım planı yapımında, on yıl içerisinde, on yaşındaki bir çocuğun, tek başına yürüyerek güvenle okula gidebilmesi hedefleniyor. Yürüyüş festivali, bir okul bul, aile bilgi servisi, kütüphaneler gibi sosyal hizmetlerin ön planda olduğu kentte her beş insandan biri bilgi-yoğun işte çalışıyor. Belediye başkanı meclisin içerisinden seçilirken 2012 yılında yapılan referandum ile yerelde başkanlık sistemine geçilmiş. Bristol’da öne çıkan ortak özelliklerden bir tanesi de eşitlik politikaları ile çok dilli belediyeciliğe verilen önemdir. 

Şubat ayında Kadıköy Belediyesi Akademi ekibinden Egecan Erdoğan tarafından hazırlanan Kent Profiline aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

Bristol Kent Profili