You are here
Home > Genel

Valladolid’de köpek sahipleri hayvanlarının çişini temizlemek zorunda kalacak

Evsel atıkların toplanması ve sokakların temizlenmesine ilişkin yeni yönetmelik hazırlayan İspanya’daki Valladolid kenti yerel yönetimi evcil hayvanlarla ilgili sokak temizliği kurallarını güncelleme zamanının geldiğini düşünüyor. Yönetmelikteki en devrimci ve dikkat çekici değişiklikler arasında köpek sahiplerinin sadece dışkısını değil, hayvanlarının idrarını de temizlemelerini gerektiren kural oldu.

Köpeğin dışkısını toplama zorunluluğu, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde köpek sahipleri için standart bir uygulama ve görev. Ancak köpek idrarı herkes tarafından tolere edilebilen bir şey olarak görülür. Fakat bu İspanyol yerel yönetimi köpek gezdirenlerin, atık torbalarının yanı sıra bir şişe sabunlu suyla da donanmaları gerektiği fikrini ortaya attı.

Yönetmelik 1 Ocak 2025 tarihinde yürürlüğe girecek. Öncesinde ise, halkı yönetmeliğin genel hükümleri konusunda eğitmek için farkındalık kampanyaları başlatılacak. Atık yönetimi politikasındaki diğer değişiklikler daha az radikal ve karton kutu toplama gibi konularla ilgili.

Yaptırım rejimi de yönetmelikle birlikte güncellenirken 750 avroya kadar para cezası içeren hafif, 750 ila 1500 avro arasında para cezası içeren ciddi ve en fazla 3000 avroya kadar para cezalar getirilmektedir.

Kaynak: The Mayor

Top