You are here
Home > Genel

Çocuk dostu mobilite cihazları Finlandiya’da çok popüler

Muksubussi kulağa çok Finli bir kelime gibi geliyor ve gerçekten de çok Finli bir icadı ifade ediyor. Kabaca “muxbus” olarak tercüme edilen bu araç, bir seferde sekiz çocuğa kadar taşımaya uygun, kolay ve hafif, elektrik destekli bir bisiklettir. Bu araç, hem daha sürdürülebilir bir ulaşım aracı hem de küçük çocuklara temiz seyahat alışkanlığı kazandırmak için mükemmel bir yol olarak görülüyor.

Espoo’daki Erken Çocukluk Dönemi Aktif Yaşam projesinden proje koordinatörü Tuuli Tepponen “Muksubussi, anaokullarına öğrenme ortamını genişletme ve yerel yürüyüşleri artırma fırsatı sunuyor. Sadece binmek bile çocuklar için bir deneyim” diyor. Muxbus’lar çocuklar için eğlenceli bir şey olarak görülüyor ve onlara binmek dört gözle bekledikleri bir şey. Ayrıca bunu, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam tarzının tüm ayırt edici özellikleri olan doğa gezileri, yürüyüş ve iyi olma haliyle ilişkilendirebiliyorlar.

Esnek ve uyarlanabilir ulaşım modu

Bu pedallı ‘otobüsler’ çok daha küçük olduklarından, bisiklet yollarına erişimleri sayesinde doğaya yakın daha fazla yere ulaşabiliyorlar. Bu sayede anaokulundan otobüse, oradan da başka bir araca aktarma yapma ihtiyacı ortadan kalkıyor; zamandan tasarruf sağlarken doğa temelli faaliyetler için daha fazla özgürlük sunuyor. Örneğin Loviisa kasabasındaki kreşler bu araçları devlet yardımlarıyla satın aldı. Kreş görevlileri, çocukları bu şekilde taşımak için tüm ebeveynlerden izin istiyor ve çocuklara güvenlik için kask da takılıyor. Muxbus’ın üstü kapalı olduğundan hava nasıl olursa olsun kullanılabiliyor.

Kaynak: The Mayor

Top