You are here
Home > Genel

Amsterdam yeni otellerin açılmasını yasaklıyor

Amsterdam Belediyesi, 2017 yılından bu yana yürürlükte olan ve yeni otellerin açılmasını zorlaştıran bir kısıtlamayı genişlettiğini ve daha kapsamlı hale getirdiğini duyurdu. Buna göre, eski bir otel kapanmadığı sürece yeni otel açılmasına izin verilmeyecek. Amsterdam’ın resmi politikası, kentteki otel konaklama sayısını 20 milyonun altında tutmak. Geçen yıl bu sayı gemi seyahatleri ve tatil amaçlı kiralamalar hariç 20 milyon 665 bine ulaşmıştı. Bu hamle, kente gelen ve özellikle de taşkınlık yapan turistlerin sayısını azaltmak için çeşitli önlemleri içeren “uzak dur” stratejisinin bir parçası olarak görülüyor.

Öte yandan yasak yürürlüğe girmeden önce Amsterdam’da 26 yeni otel açılması planlanıyor. Dutch News‘e göre, turizm direktörü Sofyan Mbarki bunun nedeninin bu tesislerin zaten ruhsatlı olması ya da yerel imar yasalarının bunlara izin vermesi olduğunu söyledi. Her iki durumda da, yeni otelin belirli kriterleri karşılaması gerekecek. Tesisin yatacak yer sayısının, yerine geçtiği otelden daha fazla olmaması ve yeni otelin daha nitelikli, daha sürdürülebilir olması gerekecek.

Aşırı turizme karşı Uzak Dur” kampanyası

Amsterdam yetkilileri birkaç yıldır kentin imajını her şeyin olduğu bir yerden şık ve yaşanabilir bir kente dönüştürmek için çalışıyorlar. Bunun bir parçası olarak, parti peşinde koşan turistleri burada mola vermekten caydırmak için kampanyalar başlatılması gerekti.

Bu bağlamda alınan önlemlerden bazıları kruvaziyer gemilerinin yasaklanması ve kruvaziyer terminalinin kapatılması. Ayrıca, önümüzdeki beş yıl içinde nehir yolculuklarının sayısının yarıya indirilmesi planlanıyor. Buna ek olarak, yerel yetkililer halka açık yerlerde esrar içilmesini yasaklamış, barları daha erken kapanmaya zorlamış ve Red Light District seks işçilerini Amsterdam’ın banliyö bölgesine taşımayı gündemine almıştı.

Kaynak: The Mayor

Top