You are here
Home > Genel

Sanat, bilim ve toplumun kesişiminde kentsel gelişim

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Stadhouderskade caddesi bölge sakinleri tarafından yenileniyor. Arabaların tıkadığı bu arter, doğa ve insanlar için iki kilometre uzunluğunda bir cennete dönüştürülüyor. Sanat, mühendislik, matematik, bilim ve teknoloji öğrencileri, bu dönüşüm için ana kanal boyunca ve Rembrandt van Rijn ve Johannes Vermeer gibi Hollandalı ustaların tablolarına ev sahipliği yapan Rijksmuseum’un yakınında yer alan yol bölümünün yeniden şekillendirilmesinde yardımcı oluyor.

Amsterdam, bilgi ve deneyim paylaşımı için CRAFT çatısı altında bir araya gelen 70’ten fazla şehir arasında önde gelen üç şehirden biri. Diğer ikisi ise İtalya’nın Bologna kenti ve Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag. Bologna’da eski bir demiryolu, sanat, spor ve diğer sosyal faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği barakalar ve açık alanlar yaratmak üzere yenilenirken, Prag’da da kamusal alanlara sanat enstalasyonları yerleştiriliyor.

Her üç kentte de çeşitli yerel sesler bir araya geliyor ve dönüşümü teşvik edip yönlendirmek için yeni yollar deniyor. Bu hem topluluk üyelerinin kentsel karar alma sürecine dahil edilmesi anlamına geliyor hem de birbirinden ayrı hareket eden belediye birimlerinin birbirine bağlanmasını sağlıyor.

Amsterdam’da bu çerçevede Stadhouderskade’nin dönüşümünün devam etmesi planlanıyor. Haziran 2023’te, Hollandalı ressam Carel Willink’in adını taşıyan parka bir “böcek oteli” kuruldu. Eğimli ahşap çatısıyla bir kuş evini andıran ahşap yapı, uğurböcekleri, kelebekler ve yalnız yaşayan arılar gibi böceklere geceyi geçirebilecekleri, kış uykusuna yatabilecekleri ya da sadece kalabilecekleri bir yer sağlıyor.

Eylül ayında, yaklaşık 80 mahalle sakini, işçi ve diğer ilgili kişilerden oluşan bir grup Stadhouderskade boyunca ilk temizlik yaptı. Yaklaşık dört saat boyunca plastik çöp, sigara izmariti ve diğer atıkları topladılar ve Heineken’de bir şeyler içerek etkinliği tamamladılar. Nihai hedef, Amsterdam’ın en sıkışık, kirli ve gürültülü bölgeleri arasında yer alan bir kilometre uzunluğundaki bu bölgede daha az araba ve her türden canlı için daha fazla ağaç, çalı ve park olması.

Kaynak: Eurocities

Top