You are here

Kadıköy’ün Artık Akademisi Var!

akademi-4c46dc04-14a1-4d4b-9ffc-8076155d27a4-172e78c2-608a-4cae-8c15-2959b531690a

Kadıköy’ün ve tüm İstanbul’un kent düşüncesi, eğitim ve kültür-sanat birikimine katkı sağlamayı amaçlayan Kadıköy Akademi açıldı.

26 Mart akşamı müzik dinletisi ile başlayan törende, kültür, sanat ve eğitim alanında Kadıköy Belediyesi’nin son bir yılda neler yaptığını ve Kadıköy Akademi’yi anlatan bir tanıtım filmi yayınlandı. Gösterimin ardından, çok mutlu olduklarını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu söz aldı. Bir yıldır büyük bir çaba ve özveriyle çalıştıklarını ifade eden Nuhoğlu, Kadıköy’de 250’den fazla konak olduğunu, ancak rant ve kentleşmenin acımasız koşullarına bağlı olarak konakların yok olmaya başladığını dile getirdi. Tarihi köşklere sahip çıkacaklarının altını çizen Nuhoğlu, eski köşklerin her birini halkın yararlanabileceği sanat merkezlerine dönüştürmek için çalışacaklarını açıkladı.

Kadıköy Akademi olarak faaliyet gösterecek olan konağın 112 yıllık bir tarihe sahip olduğunu belirten Nuhoğlu, “Mühürdar Fuat Paşa’ya sadrazamın bağışladığı bu konak 1986 yılında Zuhal Yüksel Tansev tarafından Kadıköy Belediyesi’ne bağışlanarak belediyenin mülkiyetine geçti. Kendilerini sevgiyle, şükranla anıyorum” dedi.

“Kentler artık nefes almak istiyor” 

İnşaatlarla, alışveriş merkezleriyle kentlerde nefes alacak alanların bırakılmadığını ifade eden Nuhoğlu, “Kentler artık nefes almak istiyor. Kentliler, kentin geleceği ile ilgili kararlara dâhil olmak istiyor” diyerek Kadıköy Akademi’de neler yapmak istediklerini şöyle anlattı:

“Kadıköy Akademi’deki temel düşüncemiz; gençlerin, yaşlıların, yerel yönetimlerle olan ilişkilerinin düzenlenmesi, karar süreçlerine katılımın desteklenmesi, Türkiye’deki ve dünyadaki yerel yönetimlerin incelenmesi ve takip edilmesi, mevcut gelişmelerin izlenmesi. Kent üzerine düşünen, çalışan, yazan herkesi bir masa etrafında toplayacak, görüş alışverişinde bulunacağız.”

Bir cevap yazın

Top